Anasayfa


     TURİZM ENDÜSTRİSİNDE HAVACILIK Gelişim - Sistemler - Uygulamalar

   
BASIM : 2013
ISBN : 978-605-4539-32-1
Fiyat : 24 TL (KDV Dahil)
***
Dr. CÜNEYT MENGÜ
        Detaylar
 
 
Detaylar

KİTAP HAKKINDA:

Turizm endüstrisinin ana temellerinden ulaşım ve bunun birinci öğesi olan havacılık sektörü turizmin gelişmesi ile paralel hareket etmektedir. Bu kitapta havacılık sektörü makro ve mikro boyutta ele alınmış, havacılığın tarihsel gelişimi, günümüzde havacılık sektörünün durumu, Türk havacılık tarihi, ilk Türk efsane uçağı, uçak üreticileri, uçak nasıl uçar ve pilot olmanın şartları, havacılık terminolojisi, havalimanları, ticari havacılık faaliyetlerini düzenleyen uluslararası kurum ve sözleşmeler, ticari havacılık yönetimi ve faaliyetleri, havacılıkta kargo ve biletleme sistemleri, turizm ve havacılığın geleceği, gelecekteki havalimanları, havayolu şirketleri ve uçak teknolojisi gibi konular yer almıştır.

Eğitim alanında bir boşluğu doldurmak amacı ile hazırlanan bu kitabın hedef kitlesi havayollarında çalışan değerli elemanlar, lisans ve lisansüstü düzeyinde turizm eğitimi gören öğrenciler ve havacılığa özel ilgi gösteren bireylerdir.

Bu kitabın diğer bir özelliği de normal bir ders kitabı olmaktan öte ifadelerin tasarım tabloları, fotoğraf, sembol, çizelgeler, grafik, şekil ve diğer görseller ile desteklenerek ele alınmasıdır.

YAZAR HAKKINDA:

Doktora diplomasını İstanbul Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalı’ndan alan Dr. Cüneyt Mengü, Yüksek Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İşletmecilik Bölümü’nde tamamlamıştır. Lisans eğitiminin ilkini Bağdat Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi, diğerini Al Mustansiriya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamış ve çalışma hayatındaki tercihini iş dünyası olarak belirlemiştir. Bu çalışmaları kapsamında CEO’su ve başkanı olduğu Mercan Turizm Şirketler Grubu, Ortadoğu ülkelerinden pazar genelinde ülkemize uzun yıllardır ciddi boyutta turist getiren ve yüksek döviz sağlayan DMC – Tur Operatörü konumundadır.

Orta Doğu ve özellikle Irak meseleleri ile ilgili yurt içi ve yurt dışında çeşitli makaleleri yayınlanmış ve birçok konferansa katılmıştır. Türk turizminin tanıtımına yönelik çeşitli FAM tripler (tanıtım gezileri) ve ülke dışında presentasyon, workshop ve sunumlar organize etmiştir.

 Dr. Mengü’nün;

 -ABD-Türkiye-Irak Üçgeninde Türkmen Meselesi,

- Osmanlı Arşivi Belgelerinde Kültür Merkezi Kerkük,

adlı yayınlanmış iki eserinin yanında ayrıca,

-Turizm Endüstrisinde Tur Operatörlüğü ve Seyahat Acenteciliği - Yeni Sentez,

- Kriz ve Değişim Yönetimi

- Motivasyon Yönetimi

- Kerkük Petrolleri Üzerinde Nüfuz Çatışması 

adlı kitapları baskı aşamasındadır.