Anasayfa


     MİKROKREDİ Hayatlara Dokunduk

   
BASIM : Mayıs 2014
ISBN : 978-605-4539-58-1
Fiyat : 45 TL (KDV Dahil)
***
Dr. ALİ OSMAN TAŞLICA
        Detaylar
 
 
Detaylar

Üç yıldır, gönüllü olarak çalıştığım “Mikrokredi Projesi” özel bir öneme sahip benim için. Yıllardır profesyonel ya da gönüllü olarak çalıştığım tüm projelerin üzerinde bir yerde; insanların yaşamına dokunmanın ve sonuçlarını hemen görmenin mümkün olduğu nadir projelerden.

Üç yılda, 4.000’in üzerinde kadınımıza girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan 2.000’in üzerinde kadınımızı kredilendirdik. Dostlar nefeslerini rüzgâra dönüştürdüler, 1.000.000 TL’nin üzerinde kaynak yarattılar, 2.150.000 TL’lik kredi havuzu oluşturdular. Burada Mikrokredi Projesi’nin en büyük paydaşı olan Rotary Kulübü ailesi ve Darülaceze Vakfı’na ayrı birer sayfa açmak gerekiyor.

Projenin ilk yılında, “Yaşamlara Dokunmak” başlığıyla bir çalışmayı paylaşmıştım. Bu genişletilmiş baskıyı “HAYATLARA DOKUNDUK” ismiyle sizlere sunuyorum. Bu çalışma, aynı zamanda yeni bir proje; kitabın geliri, mikrokredinin bir sonraki aşaması “Sosyal İşletme” kavramını hayata geçirecek olan ilk şirketin sermayesini oluşturacak. Bu nedenle, okunabilir bir kitap ortaya çıkarmak zorunda olduğumu hissettim. Edinerek ve okuyarak sağlayacağınız değer çok kıymetli.

- Bu sistemde, her şey para için yapılıyor. Daha sosyal bir sistem oluşturmalıyız. Sadece para kazanmaya değil, sorunları çözmeye yönelik bir iş modeli geliştirilmeli. İnsan yaşamı, sadece para kazanmakla ilgili değildir. Mevcut finansal sistem, dünya nüfusunun büyük kısmını dışlıyor. Finansal sistemi yeniden yapılandırmamız, yeniden tasarlamamız ve finansal hizmetleri tüm insanların hizmetine sunmamız gerekiyor. (Muhammed YUNUS: Bangladeşli bankacı ve ekonomi profesörü. Mikrokredi kavramını bulan ve geliştirenlerdendir. Grameen Bankası’nın kurucusudur. 2006’da Muhammed Yunus’a ve bankasına sosyal ve ekonomik bir gelişme yaratmadaki çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü verilmiştir.)”

***

Dr. ALİ OSMAN TAŞLICA

1960 Eskişehir doğumlu, eğitim hayatını Eskişehir’de geçirmiş, EİTİA İktisat mezunu, Muhasebe-Finansman yüksek lisans/Anadolu Üniversitesi, MBA-İşletme yüksek lisans/ABD, Nakit Yönetimi-Finansman Doktora/Anadolu Üniversitesi, son üniversite kariyeri Yrd. Doç. Dr. olan, yayınlanmış 3 adet eğitim kitabı, 9 adet bilimsel, 3 adet edebi editörlük yaptığı kitabı, 80’in üzerinde makalesi olan, son yıllarda kişisel gelişim üzerine genellikle hizmet amaçlı konferans ve seminerler veren bir adam. 18 yıllık öğretim üyeliği, 3 yıllık M.E.B. Bakan Danışmanlığı, 5 yıllık özel sektör üst düzey yöneticiliği ile hayatın her karesini dolu dolu yaşamış, dünyada Tanrı’nın verebileceği en güzel varlıklara sahip olmuş, ödenmesi gereken bedelleri ödemiş bir insan. Ve bu bedelleri başkaları, özellikle gençler ödemesin mantığı üzerine kurduğu projeleri hayata geçirmeye çalışan bir realist.

2010-2013 arasında, Türkiye’nin en büyük restaurant grubu Doors Group ile hayata geçirdiği Doors Akademi Projesi’nin Genel Müdürü olarak görevine devam eden yazar, çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde çalışarak insanlara dokunmaya, yaşamın getirdiği sıkıntıların aşılmasında ufak dokunuşlar yapmaya devam ediyor.

Dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla 2420. Bölgenin Projesi olan “Mikrokredi Projesi” proje koordinatörü olarak bir yıl boyunca yaşadıklarını, projenin işleyişini anlattığı bu kitapla bir fon yaratmayı ve yarattığı bu fonla Türkiye’nin ilk sosyal şirketini kurmayı hedefliyor.